Teatr Napięcie

Strona główna » Teatr Napięcie

Teatr Napięcie

Teatr Napięcie to mieszczący się przy ulicy Strykowskiej 131 w Łodzi nieinstytucjonalny teatr autorski. Tworzy on przede wszystkim pełnowymiarowe spektakle i skupia się na ukazywaniu wypaczonej, paradoksalnej czy wręcz groteskowej rzeczywistości, która ma stanowić powód do rozpoczęcia kontr-dyskusji na temat otaczającego nas świata. Porusza przy tym wiele tematów i korzysta z różnych konwencji teatralnych, nie zamykając się jednocześnie w konkretnej formie scenicznego wyrazu.

teatr-napiecie1

Najczęściej wykorzystuje on teksty napisane przez współtworzących go artystów (sztuki takie jak: „Lewa Strona Prawa Strona” czy „Salon Lenistwa), choć nie odżegnuje się od dzieł teatralnych innych autorów (w tym m.in. zinscenizowany „Przewodnik dla bezdomnych” E. Tkaczyszyna- Dyckiego).

Łódzki Teatr Napięcie powstał w 2005 roku z inicjatywy reżysera, scenarzysty i teatrologa- Łukasza Pięty. Od tej pory nazywany jest on mianem „synergetycznego teatru ruchu wyobraźni”, który stara się łączyć w sobie jak największą liczbę środków artystycznego przekazu. Rok po założeniu nowego łódzkiego teatru został on wyróżniony ze spektakl pt. „Zawieszenie” przez Łódzki Dom Kultury (ŁóPTA 2006).

 

Od 2007 r. do tworzenia przez siebie spektakli wykorzystuje sygnały subliminalne (inaczej: podprogowe), które odbierane są bez świadomości umysłu o dostarczaniu mu informacji (za pomocą np. wzroku czy słuchu).W ramach tego konceptu wyreżyserowano m.in. przedstawienie pt. „Opera Dożynki”. W tym samym roku powołano do życia również Strefę Experymentalną SCENĘ STOOP! (czyt. stóp), skupiającą się na dziwnych, nieprzewidywalnych i bardzo zwariowanych przedstawieniach. Rok później Teatr Napięcie zaczął organizować coroczny projekt o nazwie „Dynamofaza Wittenberga”. Jego celem jest stworzenie szczególnego rodzaju kontr-teatru, który ma stanowić idealne rozwiązanie wobec współczesnej nierzeczywistej i konformistycznej kultury alternatywnej. W ramach projektu „Dynamofaza Wittenberga” wystawiono takie sztuki jak: „~UCZTA~”, „PNEUMA” i „Mitologiczny Cyrk doktora Papa-Geno”.

W listopadzie 2010 roku Teatr Napięcie podjął się inscenizacji nowego projektu stanowiącego niezależną operę pt. „Cosmocanto” do muzyki Cezarego Kurowskiego. Niestety we wrześniu 2012 r. zawieszono ten spektakl z powodu trudności w jego realizacji.

Warto podkreślić, iż “TEATR NAPIĘCIE” to organizacja non profit, która posiada formę fundacji. Natomiast sam zespół tego teatru mówi o sobie, iż są oni kolekcjonerami kuriozów, które wcielają w życie.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.